SolarWorld – Chińskie panele fotowoltaiczne za tanie!

Tańsze panele fotowoltaiczne

Największy producent paneli fotowoltaicznych zalicza stratę. Pierwsza połowa tego roku była dla firmy SolarWorld jak marzenie. Niemiecki producent paneli słonecznych zaliczył skok przychodów o ponad 30 procent jednak raport na III kwartał bieżącego roku pokazuje bardzo rozczarowujące wyniki. Szef firmy Frank Asbeck powiedział, że ta sytuacja sprawi że cele jakie SolarWorld miało zaplanowane na 2016 rok nie zostaną zrealizowane w całości. Wina spada na Chińskie panele fotowoltaiczne.

Za wszystkim stoją Chińczycy

Jak główną przyczynę tej sytuacji niemiecki gigant upatruje w Chinach. Jego zdaniem niski koszt produkcji chińskich paneli pozwala im stosować dumpingowe ceny. W rzeczywistości sytuacja wygląda tak że Chińczycy już w połowie roku posiadali nadmiar paneli. Pełne magazyny musiały zostać opróżnione. Być może sytuacja jest jednorazowa jednak warto zauważyć że chińscy producenci coraz śmielej wchodzą na europejskie i światowe rynki.

Wszystko pod kontrolą – w teorii

SolarWordl przewidywało taki scenariusz dlatego kilka miesięcy temu mogliście przeczytać o planowanych zwolnieniach. Do końca tego roku pracę straci 500 pracowników zatrudnionych tymczasowo. Ma to pozwolić firmie przetrwać trudniejszy moment i pozwolić jej wrócić na szczyt wraz z początkiem nowego roku. Z dniem 1 października 2016 roku prace straciło 300 osób zatrudnionych w Freibergu koło Drezna. Kolejne 200 osób straci pracę z dniem 1 grudnia. Grudniowe zwolnienia dotyczą zakładu w Arnstadt. Ciekawe jest to, że do końca wrzenia SolarWorld zatrudnia 3073 pracowników. Przed rokiem liczba ta wyniosła 2941.

Rynek Amerykański nadal najważniejszy

Najważniejszym rynkiem zbytu dla firmy są Stany Zjednoczone. W pierwszej połowie roku 2016 sprzedaż na rynek amerykański wygenerowała przychód w wysokości 226.6 mln euro. SolarWorld dysponuje niesamowitym potencjałem produkcyjnym. Szacuje się, że w skali roku firma jest wstanie wyprodukować 1,5 GW. Wszystko rozdzielone jest na poszczególne fabryki niemieckiego producenta. Zakład w Freibergu jest w stanie wyprodukować ponad 650 MW, 300MW zakład w Arnstadt a 550MW amerykańska fabryka w Hilsboro.

Cele na ten rok

Głównym celem firmy do końca roku jest poprawienie wyników sprzedaży w porównaniu do ubiegłego roku. Firma zapowiedziała, że poprawa sytuacji na rynku wpłynie pozytywnie na miejsca pracy i przyjmie z powrotem osoby zwolnione w tym roku.